Inne formy aktywizacji

Teatr „Drabina”

Teatr „Drabina” powstał w roku 2001 z inicjatywy i potrzeby tworzenia przez Mieszkańców Domu. Na przestrzeni lat grupa przygotowała wiele przedstawień teatralnych, spektakli słowno – muzycznych i innych form scenicznych. Wszystkie premiery oparte są na pomysłach aktorów – Mieszkańcach Domu – od tworzenia scenariusza, poprzez kostiumy, scenografię, choreografię i na oprawie muzycznej kończąc. Swoje programy teatr prezentuje na terenie DPS oraz lokalnych i międzynarodowych przeglądach i festiwalach, zdobywając liczne nagrody i wyróżnienia. W oparciu o stałą współpracę ze szkołami i przedszkolami teatr ma okazję wystąpić również przed młodszą publicznością.

Dogoterapia:

Jedną z form zajęć wspomagających rozwój umysłowy, doskonale łączącą naukę, rewalidację i zabawę jest dogoterapia. Metoda ta wykorzystuje kontakt z psem w czasie zajęć i zabaw. Naturalna spontaniczność i radość psa pozwalają odczuć satysfakcję z wykonywanych zadań, zmobilizować do podejmowania nowych wyzwań, a także pomaga osobom starszym czy zagubionym w nawiązaniu kontaktu ze światem zewnętrznym. Grupa Podopiecznych w ramach wolontariatu raz w tygodniu odwiedza częstochowskie Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt i wyprowadza psy na spacer oraz poddaje je zabiegom higienicznym.

Grupa „Senior”:

Grupa aktywizująco – wspierająca „Senior” ma na celu spotkania najstarszych Mieszkańców Domu i stanowi dla nich panaceum na samotność oraz poszerza krąg zainteresowań.

Formy pracy:

  • literaturoterapia,
  • biblioterapia reminiscencyjna,
  • muzykoterapia receptywna,
  • psychoterapia podtrzymująca,
  • ludoterapia,
  • silwoterapia.

Korzystając z programu MOPS-u „Kawiarenka dla Seniora” członkowie grupy wyjeżdżają do częstochowskich kawiarni. W okresie letnim dużą popularnością cieszą się wyjazdy na pstrąga do Złotego Potoku lub Mstowa.

Grupa „Aktywni Razem”

Grupa „Aktywni Razem” ma charakter półotwarty. W jej skład wchodzą Mieszkańcy, posiadający problem z koordynacją ruchową, toteż celem grupy jest systematyczna praca nad jej usprawnianiem. Pensjonariusze wykonują ćwiczenia wspomagające ruchowość (czynności manualne), spostrzegawczość (układanki, gry planszowe) oraz sprawność psychiczną (spacery, wspólne muzykowanie).

Aromaterapia:

Aromaterapia – zajęcia mające na celu relaksację, poprawę ogólnej kondycji organizmu człowieka poprzez przywrócenie mu równowagi i pobudzenie naturalnych sił odpornościowych przy użyciu olejków eterycznych. Najczęściej stosowane olejki to wyciągi z cytrusów, drzewa różanego, lawendy oraz inne zapachy wyciszające. Zajęcia prowadzone są raz w tygodniu w dwóch grupach.

Dom Pomocy Społecznej w Częstochowie współrealizuje projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich „Zapewnienie bezpieczeństwa i opieki pacjentom oraz personelowi zakładów opiekuńczo-leczniczych, domów pomocy społecznej, zakładów pielęgnacyjno-opiekuńczych i hospicjów na czas Covid-19”.

Wysokość dofinansowania projektu wynosi: 49 109,64 zł

Skip to content