Nowe zajęcia terapeutyczne

lut 16, 2023

Od stycznia ruszyliśmy z nowymi zajęciami terapeutycznymi dla naszych Mieszkańców. Mają one pomóc Podopiecznym w zmianie postrzegania siebie, poprawić relacje z otoczeniem oraz ogólnie rozumianą jakość życia. Arteterapię można nazwać procesem szukania swojego miejsca w grupie społecznej, poznawania siebie i swoich możliwości.
Głównym narzędziem aktywności arteterapeutycznych jest wykorzystanie wszelkich dostępnych form działań twórczych jako podstawowego sposobu komunikacji. Już w latach 70. ubiegłego wieku psycholog Albert Mahrabian w książce „Silent Messages” pisał, że 93% całej komunikacji człowieka to komunikacja niewerbalna. 90% informacji przesyłanych do mózgu to informacje wizualne. Idąc tym tropem nasze zajęcia zaczęliśmy od pozytywnego przedstawienia siebie i znalezienia wspólnych upodobań grupy.
Jako materiał poznawczy wykorzystaliśmy zdjęcia miejsc, zjawisk przyrodniczych, jedzenia itp. Każdy uczestnik wybierał te, które były mu bliskie i na ich podstawie mówił o sobie. Potem szukaliśmy tego, co lubią wszyscy. Okazało się, że mimo tego, że widzimy się codziennie, rozmawiamy, to bardzo mało wiemy o sobie.
Dzięki przedstawionym obrazom wzrosła otwartość Mieszkańców, którzy mogli poznać swoich kolegów z nieco innej strony.
Skip to content