Terapia Zajęciowa
Głównym celem terapii zajęciowej w naszym Domu jest danie szansy każdemu Mieszkańcowi wyrażenia siebie w dostępnej i indywidualnej formie, kreślonej jego wewnętrznymi i zewnętrznymi predyspozycjami. Kierując się poczuciem odpowiedzialności za szeroko pojęty rozwój Mieszkańców prowadzimy zajęcia terapeutyczne w oparciu o Indywidualne Plany Wsparcia. Terapia to kompleksowe dbanie o zdrowie psychiczne i dobre samopoczucie Pensjonariuszy, to sprawianie, że Dom to nie tylko budynek lecz miejsce, w którym chce się przebywać.
Pracownia plastyczna:
Formy pracy:
- arteterapia – malowanie, rysowanie, szkicowanie, bibułkarstwo, praca z masami plastycznymi itp.
- ergoterapia – majsterkowanie, tworzenie przedmiotów użytkowych z drewna, sklejki, metalu itp.
- trening umysłu – rozwiązywanie krzyżówek, szarad i rebusów.
Pracownia ceramiki:
W pracowni Podopieczni uczą się różnych technik pracy w glinie: rzeźbiarskich i odlewniczych. Zapoznają się z podstawowymi sposobami wytwarzania przedmiotów z gliny tj. modelowaniem ręcznym oraz modelowaniem na toczku, techniką przygotowania materiału i doboru odpowiednich narzędzi.
Zajęcia w pracowni stwarzają możliwość twórczego spędzania czasu wolnego oraz:
- kształtują sprawność manualną,
- wyrabiają poczucie estetyki,
- pozwalają na elastyczne wyrażanie własnych pomysłów,
- wzmacniają wiarę we własne siły,
- służą rozładowaniu napięcia emocjonalnego.
Pracownia rękodzieła artystycznego:
Formy pracy:
- robótki ręczne – tkanie,wyszywanie, haftowanie, robótki na drutach i szydełkiem, szycie artystyczne oraz zdobienie kostiumów,
- plastyczne – różne techniki malarskie, wydzieranie, quilling, dekoracje domu,
- bibułkarstwo – obrazy z kulek, kwiaty, dekoracje,
- naprawa i prasowanie odzieży – drobne naprawy np. przyszywanie guzików, zszywanie i cerowanie dziur.
Pracownia kulinarna:
Pracownia kulinarna to miejsce, w którym Mieszkańcy przygotowują się do podjęcia pracy w punktach gastronomicznych, spotykają się, aby wspólnie świętować urodziny, imieniny oraz przygotowywać posiłki z okazji różnych wydarzeń. Dzięki tej formie aktywności Mieszkańcy poprawiają swoje zdolności manualne, uczą się samodzielności, kulturalnego spożywania posiłków i zachowania przy stole, a przede wszystkim kształtują umiejętność współpracy.

Dom Pomocy Społecznej w Częstochowie współrealizuje projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich „Zapewnienie bezpieczeństwa i opieki pacjentom oraz personelowi zakładów opiekuńczo-leczniczych, domów pomocy społecznej, zakładów pielęgnacyjno-opiekuńczych i hospicjów na czas Covid-19”.
Wysokość dofinansowania projektu wynosi: 49 109,64 zł