Działania Kulturalno-Oświatowe

Imprezy Integracyjne:

W celu integracji Mieszkańców z rodzinami, społecznością lokalną oraz innymi placówkami pomocy społecznej organizowane są cykliczne imprezy typu: „Dzień Mieszkańca” i „Majowe Granie”. W spotkaniach, każdorazowo bierze udział ok. 500 osób. W zależności od aury pogodowej imprezy odbywają się w ogrodzie lub wewnątrz placówki. Ciekawy program artystyczny, wspólne grillowanie i zabawa sprawiają, iż Pensjonariusze wyczekują z niecierpliwością na kolejne edycje imprez tego typu.

Wycieczki turystyczne:

Dla Pensjonariuszy, którzy lubią poznawać nowe miejsca organizowane są wycieczki autokarowe. W okresie letnim inicjowane są również krótkie wyjazdy rekreacyjne poza miasto: do Poraja, Blachowni, Olsztyna, Złotego Potoku i Mstowa. W zimie natomiast Mieszkańcy uczestniczą w kuligach po Jurze Krakowsko – Częstochowskiej.

Organizowaliśmy wycieczki do taki miejsc jak: Wieliczka – Kraków, Warszawa, Wrocław, Beskid Śląski – Wisła, Trójmiasto, Toruń, Frombork, Elbląg, Krynica Morska, Kąty Rybackie, Malbork, Licheń, Kalwaria Zebrzydowska, Wadowice Zakopane (Puchar świata w skokach narciarskich) i wiele innych…

Gry planszowe:

Mieszkańcy, którzy lubią grać w szachy i warcaby biorą udział w turniejach organizowanych na terenie placówki.

Dyplomy i nagrody otrzymywane w wyniku rywalizacji turniejowej mobilizują ich do ciągłego doskonalenia swoich talentów podczas codziennych zajęć.

Wyjścia grupowe:

W wyniku ścisłej współpracy z instytucjami kulturalno-oświatowymi w Częstochowie Mieszkańcy mają możliwość uczestniczenia w bieżących wydarzeniach miasta. Wychodzą do filharmonii, teatru, muzeum, bywają na wszelkich koncertach, festiwalach i przeglądach.
Wszelkie propozycje Podopiecznych odnośnie kierunku wyjść są brane pod uwagę, stąd często odwiedzają Klasztor na Jasnej Górze, są kibicami na meczach piłki siatkowej AZS-u i zawodach żużlowych CKM Włókniarz.

Nauka języków obcych:

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom Mieszkańców została utworzona grupa ucząca się języka angielskiego.
Pensjonariusze prezentują zróżnicowany poziom znajomości języka, dlatego też forma pracy podczas zajęć jest bardzo indywidualna. Jedna z Mieszkanek znająca doskonale język angielski jest współprowadzącą w/w zajęcia.

Muzykoterapia:

Stałym punktem w harmonogramie zajęć placówki są zajęcia z muzykoterapii biernej z elementami relaksacji i muzykoterapii czynnej. Wielu Podopiecznych jest bardzo uzdolnionych muzycznie, potrafią śpiewać, grać na instrumentach.
Wszystkie te umiejętności są wychwytywane przez instruktorów i prezentowane podczas wszelkich uroczystości na terenie Domu, jak i poza nim. Nagrody i wyróżnienia, które otrzymują Mieszkańcy podczas festiwali i przeglądów prezentowane są w gablotach i kronice DPS.

Projekcje filmowe:

Raz w tygodniu Mieszkańcy są zapraszani na projekcje filmowe, gdzie prezentowane są na dużym ekranie ciekawe filmy oraz materiały sporządzone z wydarzeń, które miały miejsce w placówce.
Po projekcji nawiązuje się rozmowa na temat danego filmu, dochodzi do wymiany zdań i poglądów.

Dom Pomocy Społecznej w Częstochowie współrealizuje projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich „Zapewnienie bezpieczeństwa i opieki pacjentom oraz personelowi zakładów opiekuńczo-leczniczych, domów pomocy społecznej, zakładów pielęgnacyjno-opiekuńczych i hospicjów na czas Covid-19”.

Wysokość dofinansowania projektu wynosi: 49 109,64 zł

Skip to content